V mostecké knihovně proběhl kurz, který pomáhá vést kreativní a hravý rozhovor s dítětem

Cílem veletrhu bylo představit organizace, které aktivně pracují s ohroženými dětmi. Osobní setkání pracovníků konkrétních služeb má pozitivní dopad na efektivnější vyhledání pomoci pro dítě s jakýmkoliv problémem.

V Mostě působí nespočet služeb, organizací, spolků a klubů, kteří se dětem věnují. I když se na první pohled může zdát, že mostecké organizace nabízí velké množství služeb, většina z nich má skoro permanentně plnou kapacitu. Účastníci veletrhu se shodli, že jim chybí intenzivní kurz pro zvýšení rodičovských kompetencí, dětská psychiatrická péče nebo dostatek výjezdních krizových týmů. Všechny tyto služby by ještě více pomohly snížit míru ohrožení dítěte.

„Jedna z pomůcek, která je součástí sady, je kouzelná hůlka. Stejně jako v pohádce slouží pro vytvoření kouzla, pro změnu. Stačí jenom dítěti položit otázku „Co bys chtěl změnit, co potřebuješ, co se má stát…“. Rázem se nám podaří zjistit, co dítě trápí nebo co mu schází. Nebo lze při rozhovoru s dítětem využít soubory obrázků, které se hodí pro vyprávění příběhů, zjištění potřeb nebo vysvětlení. Například pokud chceme dítěti připodobnit nějakou situaci, která ho čeká,a ještě ji nikdy nezažil. Ať už se jedná o návštěvu soudu nebo příchod do dětského domova“, shrnula nejzajímavější pomůcky manažerka projektu Signály Tereza Svačinová.

„Zúčastnila jsem se školení s Focus Boxem a musím říct, že to byla opravdu super akce. Focus Box je výborný nástroj pro komunikaci s dětmi a nesmělými rodiči. Nebojím se říct, že je to nástroj, který se dá použít i v jiných institucích. Ve školách, na policii nebo u soudů. Já tedy určitě oceňuji maňásky. Mám už představu, jakého si ušiji k sobě do ordinace. Je to opravdu jednoduchá pomůcka, jak si s dětmi začít hrát, povídat si a více se otevřít.“, sdělila jedna z účastnic pediatrička MUDr. Veronika Dobiášová.

Tímto kurzem jsme zase o krůček blíže k pochopení dětských traumat.

Společně pomáháme ohroženým dětem, projekt Signály

Pro účastníky byl kurz velmi přínosný. Jak většina z nich podotkla, už se moc těší, až budou techniky aplikovat v praxi.